Mówiąc zatem o poezji Jana Andrzeja Morsztyna określamy ją mianem niezwykle intelektualnej.. "Niestatek" Jana Andrzeja Morsztyna to doskonały przykład barokowej poezji dworskiej, której celem było zabawić odbiorcę, zaskoczyć do niebanalnym konceptem, zachwycić kunsztem językowym.. Logowanie.. 5 Jak się zwadzimy [3] — jagody są trądem, Usta czeluścią, płeć blejwasem [4] bladem, Ząb szkapią kością, włosy pajęczyną,Sep 11, 2021Jest to dzieło charakterystyczne dla twórczości polskiego przedstawiciela nurtu barokowej poezji dworskiej - podejmuje ono temat miłości i kobiety, czyniąc to w sposób oparty na przemyślanym koncepcie.. Odważna sugestia zdesperowanego człowieka, która głosi, że lepiej umrzeć niż się nieszczęśliwie zakochać, wprawia w zdumienie.Koncept tego wiersza opiera się na tym kontraście.. Ze względu na budowę i treść zaliczyć można go do fraszek miłosnych, a więc krótkich utworów podejmujących tematykę uczucia w sposób humorystyczny i zwieńczonych wyrazistą puentą.. Opiera się na koncepcie ukazującym dwie twarze zakochanej pary, w zależności od panujących między nimi relacji.Niestatek [Oczy są ogień…] - analiza i interpretacja Utwór ten prezentuje wygląd kobiety w dwóch sytuacjach: kiedy żyje w zgodzie oraz kiedy jest pokłócona z mężczyzną.. Podmiot liryczny ukazuje zalety i wady urody ukochanej, w zależności od jej zachowania, zestawia je ze sobą..
Wyjaśnij, na czym polega koncept zastosowany w utworze.
Tworzył poezję lekką i żartobliwą, której przykładem jest "Niestatek", piękne, rozbudowane komplementy.Utwór "Niestatek [Oczy są ogień]" wszedł w skład pierwszej księgi zbioru poetyckiego "Lutnia", którego kompletowanie poeta zakończył w 1661.. Poeta zastosował liczne środki poetyckie, m.in. anaforę ( prędzej) czy przerzutnie, wprowadzające pewien niepokój i burzące monotonię.Jul 24, 2021Jan Andrzej Morsztyn Niestatek 1 Kobieta, Kochanek, Ciało Oczy są ogień, czoło jest zwierciadłem, Włos złotem, perłą ząb, płeć [1] mlekiem zsiadłem, Usta koralem, purpurą jagody [2], Póki mi, panno, dotrzymujesz zgody.. Raz maiły one wymowę harmonijną zgodną wyrażana przez trafne porównania innym razem były to sprzeczne i szokujące zdania czy antytezy.. Morsztyn porównuje w nim nieszczęśliwie zakochanego do zimnego trupa..
W utworze tym znowu główną rolę odgrywa zaskakujący koncept poetycki.
który historycy literatury zaliczają do nurtu dworskiego i barokowe poczucie humoru.. w wierszu Jana Andrzeja Morsztyn Niestatek [Prędzej kto wiatr - Pytania i odpowiedzi - Język polski.. Wyjaśnij, na czym polega koncept zastosowany w utworze.. Niestatek Do Hanny Jan Andrzej Morsztyn Do trupa Leżysz zabity i jam też zabity, Ty - strzałą śmierci, ja - strzałą miłości, Ty krwie, ja w sobie nie mam rumianości, Ty jawne świece, ja mam płomień skryty, Tyś na twarz suknem żałobnym nakryty,Niestatek koncept Jan Andrzej MorsztynNiestatek.. KobietaPrędzej kto wiatr w wór zamknie, prędzej i promieni.. Rejestracja.. Istotną rolę odgrywała także kompozycja, zarówno na poziomie zdaniaZakochany cierpi za życia, niespełniona miłość stała się jego udręką.. W pierwszej części .Konceptyzm (gongoryzm) Nurt ten był również inspiracją dla wielu poetów.. Wśród rozlicznych figur wprowadzonych przez Morsztyna na pierwszy plan wysuwają się następujące: Pomysł niezwykłego ukształtowania składniowego.Utwór Jana Andrzeja Morsztyna "Niestatek (Oczy są ogień, czoło jest zwierciadłem)" przedstawia zmienność ludzkich uczuć, od której zależy postrzeganie partnera..
Tak pomyślany koncept uwydatnia potęgę bólu, jaki szarga sercem żywego (hiperbolizacja).
Wykorzystywał go w swojej twórczości Jan Andrzej Morsztyn.. W wolnym czasie czyta reportaże oraz poznaje czeską kulturę.Ten sam tytuł (Niestatek) noszą dwa wiersze Jana Andrzeja Morsztyna - miej to na uwadze.. Język polski - liceum.. Podmiot liryczny wymienia kolejne zjawiska, które nie mogą w rzeczywistości zaistnieć.Odpowiedź: W wierszu "Niestatek" ("Prędzej…") Jana Andrzeja Morsztyna, elementem, który zaskakuje odbiorcę (konceptem) jest puenta, do której dąży przez cały utwór.Koncept wiązał się z wykorzystaniem różnorodnych figur stylistycznych, takich jak kontrast, metafora, oksymoron, paradoks, enumeracja, gradacja.. w wierszu Jana Andrzeja Morsztyn Niestatek [Prędzej kto wiatr.]. Odpowiedź nauczyciela Autor odpowiedzi Sylwia 35210 Nauczyciel Nauczycielka języka polskiego z czteroletnim doświadczeniem.. Książki Q&A Premium Sklep.. Tworzył poezję lekką i żartobliwą, której przykładem jest "Niestatek", piękne, rozbudowane komplementy jak "O swej pannie" lub "Do tejże" oraz utwory zmuszające do głębszej refleksji: "Do trupa.. Jest ona także również bardzo zmysłową.. Puenta4 zawarta w ostatniej zwrotce jest bardzo zaskakująca.. Cały utwór to właściwie jedno zdanie rozciągnięte na szesnaście wersów..
AnalizaCelem konceptyzmu było ukazywanie związków jakie miały miejsce między zjawiskami.
Podmiot liryczny to mężczyzna, a adresatką wiersza jest jego kochanka.Polskim mistrzem konceptu był Jan Andrzej Morsztyn.. Leżysz zabity i jam też zabity, Ty - strzałą śmierci, ja - strzałą miłości,Poeta w paradoksalnych2 antytezach3 wyraża przekonanie, ze los trupa jest lepszy od sytuacji nieszczęśliwie zakochanego.. Słonecznych drobne kąski wżenie [1] do kieszeni,Polskim mistrzem konceptu był Jan Andrzej Morsztyn.. w wierszu Jana Andrzeja Morsztyn .Wiersz Jana Andrzeja Morsztyna Niestatek II jest obrazem zmienności urody ukochanej kobiety.. Opiera się na zaskakującym koncepcie mającym na celu zaskoczenie czytelnika i przyciągnięcie jego uwagi.. Analiza Utwór ma budowę stychiczną, składa się z szesnastu wersów napisanych trzynastozgłoskowcem ze średniówką po 7 sylabie.Film nawiązujący do treści materiału Jan Andrzej Morsztyn Do trupa.. Nagromadzenie środków stylistycznych miało prowadzić właśnie do odkrycia prawdy nieoczywistej i przez to zaskakującej.. Andrzej Morsztyn .20 maja 2020 Liceum/Technikum Język polski Wyjaśnij, na czym polega koncept zastosowany w utworze..